A zsályát már az ókori görögök és rómaiak is előszeretettel alkalmazták gyógyításra, a gyógynövény megtalálható az őslakos amerikai és a hagyományos kínai orvoslás által preferált természetes gyógymódok között.
Napjainkban a zsályának tulajdonított jótékony hatások között számon tartják a torok és a száj fájdalmának csökkentését és a memória javítását, egyes források a diabétesz és a magas koleszterinszint, továbbá egyéb egészségügyi állapotok kiegészítő kezeléseként javasolják a zsálya fogyasztását.
„Az orvosi zsálya levele összehúzó hatású és fertőtlenítő vegyületeket tartalmaz. Vizes kivonata helyileg fogínygyulladás, szájnyálkahártya gyulladás, fogágy betegség esetén, torok- és garatgyulladásban alkalmazható öblögető szerként.” Prof. Szabó László Gy.
→ Tanninok:A tanninok antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek, segítségül lehetnek a száj- és torokfertőzések kezelésében.
→ Flavonoidok:A flavonoidok antioxidáns hatásúak, segíthetnek a sejtek károsodása elleni védelemben, csökkenthetik a gyulladást és javíthatják az immunrendszer működését. A zsályában található flavonoidok közé tartozik például a rozmarinsav és a kávésav.
→ Tujon: Ez a vegyület erős baktériumölő és gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. (A tujon egyébként nagy mennyiségben toxikus lehet, ezért nagyon fontos a megfelelő adagolása.)
→ Kámfor: A kámfor segíthet a fájdalom és a gyulladások enyhítésében, a megfelelő vérkeringés fenntartásában.
→ Eukaliptol: Az eukaliptol, más néven 1,8-cineol, egy természetes szerves vegyület, amely gyakran megtalálható az eukaliptuszfák leveleinek olajában. Illóolajként is előfordul, és számos terápiás alkalmazása van az egészségügyi iparban. Az eukaliptol antibakteriális, gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapító és görcsoldó hatással rendelkezik.
A zsálya tea jótékony hatásait a néphagyomány is számon tartja - a gyógynövény Maria Treben méltán népszerű, gyógynövényekről szóló írásaiban is helyet kapott. A teát mi magunk is könnyen elkészíthetjük:
Egy csésze zsálya tea receptje - Hozzávalók:
1 evőkanál friss vagy szárított zsályalevél (vagy 1-2 zsályaszár); 2-3 dl víz; Méz vagy citrom (ízlés szerint)
Elkészítés:
Melegítsük fel a vizet, amíg forrni nem kezd. Vegyük le a vizet a tűzről, majd adjuk hozzá a zsályalevelet vagy a zsályaszárat a vízbe. Hagyjuk állni a teát 5-10 percig, hogy az ízek és az illóolajok jól kioldódjanak. Ezt követően szűrjük le a teát, majd ízesítsük mézzel vagy citrommal ízlés szerint. A zsálya tea azonnal fogyasztható, vagy hűtőszekrényben tárolható és hidegen is iható.
A zsályaolaj egy erős illóolaj, melyet az orvosi zsálya(Salvia officinalis) leveleiből nyernek ki. Alkalmazható masszázsolaj összetevőjeként, segítséget nyújthat izomfájdalmak és mozgásszervi panaszok esetén. Természetes légzéskönnyítő hatása révén enyhítheti a légúti megbetegedéssel járó tüneteket.
A zsálya olaj használata nem ajánlott várandós nőknek és kismamáknak!
Aromás íze miatt a zsályával kiválóan ízesíthetjük ételeinket, különösen a húsok és zöldségek fűszerezéséhez ajánlott.
A zsálya tea fogyasztása nem ajánlott várandósság és szoptatás alatt, továbbá azok számára, akik allergiásak a mentafélékre vagy a rozmaringra. Mivel a zsálya összetevői hatással lehetnek a vércukorszintre, ezért cukorbetegség vagy vércukorszint-szabályozó gyógyszer szedése esetén mindenképpen konzultáljon orvosával a zsálya tea vagy egyéb zsálya étrend-kiegészítők fogyasztása előtt.
Írásunk nem minősül szakszerű egészségügyi tájékoztatásnak. Amennyiben egészségügyi panaszai vannak, elsősorban forduljon háziorvosához. A gyógynövények és étrend-kiegészítők alkalmazása nem helyettesíti az orvosi kezelést, alkalmazásuk előtt mindenképp konzultáljon kezelőorvosával.
Összehúzó hatású és fertőtlenítő vegyületeket tartalmaz.
Enyhén összehúzó, fertőtlenítő. Csillapítja a hasmenést, a túlzott izzadást, külsőleg a szájüreg- és garatgyulladást.A tea koffeint, tartósítószert és aromaanyagokat nem tartalmaz.