A fokhagyma A-, B-, C- és E-vitaminokban gazdag, népszerű fűszer- és gyógynövény. Jótékony, egészségvédő tulajdonságait évszázadok óta számon tartja a néphagyomány, eleink előszeretettel alkalmazták gyógyászati célokra. Lássuk, milyen egészségvédő hatásokkal rendelkezik!
1. Természetes gyulladáscsökkentő: A fokhagymában található gyulladáscsökkentő vegyületek segíthetnek csökkenteni a szervezetben lévő gyulladásokat, melyek sok betegség alapját képezhetik.
2. Baktérium- és gombaölő hatás: Értékes hatóanyagainak köszönhető természetes antibakteriális és gombaölő hatással bír. Segítségünkre lehet különböző baktériumok, például a Staphylococcus aureus, a Salmonella és az E. coli elleni harcban. Baktérium- és gombaellenes hatását legintenzívebben a szájüregben, a garatban és a bélrendszerben fejti ki. Fogyasztásával elősegíthetjük a légutaink egészségének megőrzését.
3. Támogathatja a szívet: A fokhagyma előnyösen befolyásolhatja a vérlipid- (vérzsír), a koleszterin-, valamint a homocisztein szintet, ezáltal támogatva a szív- és érrendszer egészséges működését, s hozzájárulva a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez.
4. Immunrendszer erősítése: Színes tápanyag-tartalmának köszönhetően erős antioxidáns hatással bír, ezáltal a fokhagyma segíthet az immunrendszer megerősítésében, s a betegségek megelőzésében.
Alliin: A fokhagyma fő hatóanyaga. A fokhagyma elfogyasztásakor az alliinból allil-cisztein lesz, majd allicinré alakul. Az allicin antioxidáns hatású és segíthet megvédeni a szervezetet a káros oxidatív stressztől.
Ajoén: Az alliin-hez hasonlóan szintén a fokhagyma nagyon fontos hatóanyaga, antibakteriális és immunerősítő hatásokkal rendelkezik. Az ajoén adja a fokhagyma jellegzetes illatát.
Poliszulfidok: Antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatású vegyületek.
Vitaminok és ásványi anyagok: A fokhagyma A-, B-, C- és E-vitaminokat, mangánt, szelént és más fontos tápanyagokat tartalmaz.
Flavonoidok: A fokhagyma tartalmaz flavonoidokat is, amelyek antioxidáns hatásúak és segíthetnek csökkenteni az általános gyulladást a szervezetben.
Az említett hatóanyagok együttesen felelősek a fokhagyma egészségvédő tulajdonságaiért.
A fokhagymát sokféleképpen lehet fogyasztani - nyersen, főzve vagy pirítva számos recept fontos alkotóelemeként találhatjuk meg. Magunkhoz vehetjük továbbá étrend-kiegészítőként is, tabletta vagy kapszula formájában.
Fontos megjegyezni, hogy bár a fokhagyma általában biztonságos az emberek számára, nagy mennyiségű fogyasztása emésztési problémákat okozhat. Ha bármilyen egészségügyi problémád van, mindig beszélj orvosoddal, mielőtt nagy mennyiségű fokhagymát fogyasztasz. Fokhagyma étrend-kiegészítő fogyasztása előtt konzultálj kezelőorvosoddal, különösen, ha rendelkezel valamilyen betegséggel és gyógyszert szedsz.
Kapszulánként 15 mg allicin-tartalommal az immunerősítésért, a normál koleszterinszint fenntartásáért, az egészséges májműködésért és az erek állapotának megőrzéséért.
A fokhagyma legértékesebb hatóanyaga az allicin, ami segíthet a keringési rendszer egészséges működésében, kedvező hatása lehet a vérzsír, a vér összkoleszterin és LDL-koleszterin, valamint triglicerid szintjére.
Kivonata előnyösen befolyásolja a vérlipid (vérzsír), az összkoleszterin és az LDL-koleszterin, valamint triglicerid szintet,