Mire jó a szelén?

Miért fontos a megfelelő szelénbevitel?

A szelén egy ásványi anyag, azon belül nyomelem amely a szervezet számos folyamatában részt vesz. Az alábbiakban összefoglaljuk a szelén hatásait:

1. Antioxidáns hatás: A szelén antioxidáns hatással rendelkezik, védi a sejteket a szabadgyökök által okozott károsodástól. Segíti az egészséges sejtek megőrzését és a káros anyagok eltávolítását a szervezetből.

2. Immunrendszer erősítése:A szelén szerepet játszik az immunrendszer működésében, segíti a fehérvérsejtek működését és támogatja az immunválasz hatékonyságát. Egyes kutatások szerint a szelénhiány növelheti a fertőzések és az autoimmun betegségek kockázatát.

3. Szív- és érrendszeri egészség:A szelén hozzájárulhat a szív- és érrendszeri egészség megőrzéséhez. Segíthet csökkenteni a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri betegségek, például az érelmeszesedés kockázatát.

4. Haj- és körömerősítő hatás: A szelén támogatja a haj és a köröm egészségét, segíthet megelőzni a hajhullást és a köröm töredezettségét.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a szelén túlzott bevitele káros lehet az egészségre, így az ajánlott napi beviteli mennyiséget (55 mcg felnőtteknek) ne lépjük túl. Túlzott szelénbevitel esetén mérgezési tünetek, például hajhullás, bőrkiütések, idegrendszeri problémák és hasmenés jelentkezhetnek.

Mik azok a nyomelemek?

Nyomelemeknek vagy mikrotápanyagoknak hívjuk azokat az ásványi anyagokat, melyek napi szükséglete nem éri el a 100 mg-ot. A szelén mellett a nyomelek közé tartozik még a cink, a bór, a fluor, a króm, a mangán, a molibdén, a vas és a réz.

A makrotápanyagok közé sorolandók a foszfor, a jód, a kalcium, a kálium, a magnézium és a nátrium.

Szelén

A szelén legjobb élelmi forrásai

A szelén legjobb élelmi forrásai a tengeri halak, a máj és a vese, ezen kívül a vadhúsok nagy részében is megtalálható. A tojás és a tejtermékek szintén szelénforrások.

A vegetáriánus vagy vegán étrendet folytatók számára a legjobb szelénforrások a diófélék, azon belül is a sima dió, a para- és a kesudió; a szotyi és a szezámmag, a teljes kiőrlésű gabonák, a zöldségek közül pedig a spárga, a csicseriborsó és a hüvelyesek.

Szelénhiány tünetei

Az immunrendszer gyengülése, melynek következtében az ember könnyebben betegszik meg, és nehezebben gyógyul.

1. Fáradtság, kimerültség, energiahiány.
2. Hajhullás, száraz és töredezett haj és köröm.
3. Bőrproblémák, mint például a bőr kiszáradása, ekcéma és psoriasis.
4. Csökkent libidó és meddőség.
5. Szív- és érrendszeri problémák.
6. Rossz hangulat, szorongás, depresszió.

Fontos tudni, hogy a szelénhiány tünetei általában lassan alakulnak ki, és hosszú távon jelentkeznek. A szelénhiány súlyossága és az ebből adódó tünetek súlyossága a szelén hiányának mértékétől és időtartamától függ. Ha úgy érzi, hogy szelénhiánya lehet, érdemes orvoshoz fordulni, hogy diagnosztizálják a hiányt és javasolják a megfelelő kezelést.

 

Egészséges termékek itt
Újdonság

Dr. Chen Kovaföld +Szelén + Cink kapszula 60db

Dr. Chen Kovaföld + Szelén + Cink kapszula 60db

A köröm, a bőr és a haj normál állapotának fenntartásához.

Ár: 2990 Ft
Megnézem

Szerves Szelén MegaPacktabletta 120 db (BioCo)

Szerves Szelén MegaPack tabletta 120 db (BioCo)

A BioCo szerves szelén a szervezet számára leghatékonyabb módon hasznosítható, L-szeleno-metionin formában tartalmaz szelént. Szedése javasolt a pajzsmirigy normál működésének fenntartásához és az immunrendszer erősítéséhez.

Ár: 2990 Ft
Megnézem

Szelén 100 mcg 90 dbkapszula (Vitaking)

Szelén 100 mcg 90 db kapszula (Vitaking)

A szelén elősegítheti az immunrendszer egészséges működését, illetve szükséges a pajzsmirigy hormonok normál termeléséhez.

Ár: 1960 Ft
Megnézem
Még nem érkezett értékelés. Légy te az első!