Az Ausztráliában őshonos teafa - latin: Melaleuca alternifolia - leveleiből kipréselt illóolaj egészségvédő tulajdonságai miatt számos szépségápoló készítmény összetevője. Az intenzív, friss illattal rendelkező világossárga olaj igazi kincs azok számára, akik kedvelik a gyógynövények és az illóolajok által nyújtott, természetes szépségápoló praktikákat.
A teafaolaj értékes hatóanyagai révén természetes fertőtlenítő, sebgyógyító és frissítő hatással bír. Tulajdonságai miatt a natúr kozmetikumok készítői és a mesterséges alapanyagokat tartalmazó szépségápoló termékek gyártói egyaránt előszeretettel használják fel arc- és testápoló krémek, hajápolási termékek, arcszappanok, továbbá izzadásgátlók alkotóelemeként.
A megfelelő odafigyelés mellett a saját készítésű, "home made" receptek alapján elkészített teafaolaj készítmények is kiválóan hasznunkra válhatnak. Az alábbiakban ilyen házilag elkészíthető recepteket osztunk meg, előtte azonban szeretnénk felhívni a figyelmet pár óvintézkedésre.
Bár a teafaolaj számos egészségvédő hatással rendelkezik, néhány dologra fontos odafigyelnünk, ha házi készítésű receptek összetevőjeként szereténk alkalmazni.
1. Várandósság és szoptatás: Nem áll rendelkezésre elég tudományos vizsgálat arról, milyen biztonsággal lehet alkalmazni a teafaolajat várandósság és szoptatás alatt, így elővigyázatosságra intünk mindenkit ezekben az esetekben. Ha várandósság és szoptatás alatt szeretné alkalmazni a teafaolajat, konzultáljon kezelőorvosával!
2. Gyermekek:A teafaolajat semmiképpen sem szabad közvetlenül használni a gyermekek bőrén, mert túl erős lehet a számukra. Mindig hígítsuk az olajat egy másik hordozó olajjal, például kókuszolajjal vagy olívaolajjal, és csak egy kis mennyiségben használjuk.
3. Allergia: Azok, akik allergiásak a boróka, a fenyő vagy az eukaliptuszfélék családjára, valószínűbb, hogy allergiásak lesznek a teafaolajra is. Mindig végezzünk előzetes bőrpróbát, mielőtt nagyobb mennyiségben alkalmaznánk bőrünkön.
4. Bőrproblémák: Azoknak, akik száraz, érzékeny vagy sérült bőrrel rendelkeznek, jobban kell figyelniük a teafaolaj használatára. A túl magas koncentrációban alkalmazott teafaolaj bőrirritációt vagy -égést okozhat.
5. Egyes egészségügyi állapotok:Azok, akik valamilyen egészségügyi problémával küzdenek és rendszeresen szednek gyógyszert- például vérhígítót vagy immunszuppresszív szereket- előtt mindenképpen konzultálniuk kell orvosukkal a teafaolaj használatáról, mert az befolyásolhatja ezeknek a gyógyszereknek hatékonyságát.
A teafaolajat csakis előzetesen más hordozozóolajjal hígítva alkalmazzuk bőrünkön!
Keverj össze egy evőkanál mézet, egy evőkanál teafaolajat és egy evőkanál aloe vera gélt, majd ezt használd arclemosóként. Ez a keverék tisztítja az arcot, és a teafaolaj antibakteriális tulajdonságai segítenek megszabadulni a pattanásoktól.
Adj hozzá néhány csepp teafaolajat samponodhoz vagy hajbalzsamodhoz. Ez segíthet a fejbőr egészségének javításában és az irritáció enyhítésében, valamint hajad fényesebbé és egészségesebbé válhat.
Keverj össze egy evőkanál kókuszolajat és 2-3 csepp teafaolajat, majd ezt a keveréket használd a pattanások kezelésére. A teafaolaj antibakteriális tulajdonságai segíthetnek csökkenteni a pattanások méretét és gyulladását, míg a kókuszolaj hidratálja a bőrt.
Adj hozzá néhány csepp teafaolajat a lábfürdődhez, hogy segítsen eltávolítani a lábaktól a kellemetlen szagokat és enyhíteni a lábgomba okozta irritációt.
Keverj össze egy evőkanál kókuszolajat és 2-3 csepp teafaolajat, majd ezt a keveréket használd a szemölcsök kezelésére. Vigyél fel egy kis mennyiséget közvetlenül a szemölcsre, majd fedd le ragtapasszal és hagyd rajta egész éjszaka. Ezt az eljárást addig ismételd, amíg a szemölcs eltűnik.
Az egyik legismertebb illóolaj, felhasználási lehetősége szinte végtelen. Bőrgomba elleni készítményekbe különösen előnyös alkalmazása.
Külsőleg alkalmazható a bőr fertőzéses és gombás megbetegedéseinek kezelésére, pattanásra, korpásodásra, száj és fogínygyulladásra, lábfürdőhöz, rovarcsípés okozta viszkető érzés enyhítésére.