A lándzsás útifű - latin: Plantago lanceolata, népies nevén kígyófű, hálófű, útilapu - Európa-szerte elterjedt, egészségvédő hatóanyagokban gazdag gyógynövény. A népi hagyomány évszázados megfigyelései szerint a gyógynövény kivonatából készült szirup segítséget nyújthat a légúti panaszok és a gyomorproblémák enyhítésében, külső alkalmazását tekintve pedig jó szolgálatot tehet a sebek, kelések és gyulladások kezelésében.
A gyógynövény kivonatának egyik legfontosabb jótékony hatása köhögéscsillapító, légzéskönnyítő tulajdonsága. A lándzsás útifű csillapíthatja a száraz, irritáló köhögést és segíthet feloldani a nyákot a tüdőben és a légutakban. A lándzsás útifű szirupot gyakran ajánlják azoknak, akik az asztma, a krónikus bronchitis vagy a COPD kellemetlen tüneteivel küzdenek.
Kb. 2-2,5 dl vízhez adjunk hozzá két teáskanál szárított lándzsás útifüvet. Gyakori kevergetés mellett hagyjuk állni egy órán át, ezt követően már használhatjuk is az elkészült keveréket!
A gyógynövény értékes kivonatából készült szirup hatékony segítséget nyújthat a torokfájásenyhítésében is. A növény alkotóelemei toroknyugtató, fájdalomcsillapító hatásokkal bírnak, ezért gyakran használják a mandulagyulladás vagy a torokgyulladás tüneteinek enyhítésére.
A hörghurut és egyéb légúti problémák kezelésének céljából gyakran ajánlják a lándzsás útifű szirupot gyermekeknek. A szirup segíthet a folyton feltörő köhögési inger csillapításában, ezáltal a nyugodtabb alvásban - s kellemes, édeskés ízének köszönhetően a gyermekek is könnyebben elfogadják.
A lándzsás útifű természetes antibiotikus és gyulladásgátló hatásának köszönhetően kisebb emésztőrendszeri problémák kezelésére is felhasználható. Csillapíthatja a hasmenést, valamint enyhítheti a gyomorégést és a gyomorrontás kellemetlen tüneteit.
A lándzsás útifűből készült tea fogyasztása szintén ajánlatos a száraz és hurutos köhögés, a légcsőgyulladás, az asztma, továbbá allergiáseredetű panaszokenyhítéséért. Filteres vagy szálas teaként is megtalálhatjuk a bioboltok polcain.
2 teáskanálnyi szárított lándzsás útifüvet forrázzunk le 2-3 dl forró vízzel, és hagyjuk állni 10 percig. Ezt követően szűrjük le. A teát ízesíthetjük mézzel. Napi ajánlott adagolása maximum 2-3 csésze tea.
Mint minden gyógynövény, úgy a lándzsás útifű fogyasztásakor is felléphetnek bizonyos mellékhatások. Ilyen mellékhatások a hasi fájdalom, hasmenés és émelygés. Ritka esetekben előfordulhatnak allergiás reakciók: bőrkiütés, viszketés, szédülés vagy nehézlégzés. Amennyiben ilyen tüneteket tapasztal a gyógynövény fogyasztása után, azonnal forduljon orvoshoz.
A várandós és szoptató nők a lándzsás útifű fogyasztása előtt konzultáljanak kezelőorvosukkal, a gyógynövény magzatra gyakorolt hatásáról ugyanis még nincsenek elegendő kutatási adatok. A lándzsás útifű szirup és lándzsás útifű készítmények fogyasztása nem ajánlott továbbá a máj- vagy vesebetegséggel rendelkező egyéneknek. Azok, akik gyógyszert szednek véralvadásgátlásra, szívproblémákra vagy magas vérnyomásra, konzultáljanak kezelőorvosukkal a gyógynövény és az abból készült étrend-kiegészítők fogyasztása előtt!
A lándzsás útifű segíti a torok és mellkas egészségének fenntartását, jótékony hatással van a légutakra. A C-vitamin hozzájárul az immunrendszer megfelelő működéséhez. Étrend-kiegészítő készítmény.
A lándzsás útifű hozzájárul a felső légutak egészséges működéséhez.