A csalán - lat. Urtica dioica - egy közismert gyógynövény, mely számos jótékony hatással rendelkezik az emberi szervezetre. A csalán leveleiből készült tea jótékos hatásait évszázadok óta számon tartja a népi hagyomány.
A népi megfigyelések szerint vízhajtó hatása révén a csalán tea elősegíti a vese működését. Ezen kívül segíthet a vércukorszint csökkentésében, az egészséges emésztés megőrzésében, az immunrendszer erősítésében és a gyulladás enyhítésében. A csalán tea gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, például vasat, kalciumot, magnéziumot,káliumot, valamint klorofillt és antioxidánsokat tartalmaz.
A csalán tea kiválasztó választás lehet, ha egy kicsit "méregteleníteni" szeretnénk szervezetünket, mivel segít eltávolítani a szervezetből a felesleges salak- és méreganyagokat.
A csalán tea elkészítéséhez kb. 1-2 evőkanál friss vagy szárított csalánlevélre és 2-3 csésze vízre lesz szükségünk.
1. Ha friss csalánleveleket használunk, akkor alaposan mossuk meg őket hideg vízzel, majd vágjuk fel apró darabokra. A szárított leveleket nem szükséges megmosni felhasználás előtt.
2. Tegyük a csalánleveleket egy teafilterbe, vagy egy teáskannába, majd öntsük le forró vízzel.
3. Hagyjuk állni a teát kb. 5-10 percig, hogy a csalánlevél íze és illata átjárja a vizet.
4. Végül vegyük ki a teafiltert vagy szűrjük le a teát, majd ízlés szerint ízesítsük mézzel vagy citrommal.
A tea fogyasztása nem ajánlott mindenki számára. Azoknak, akik szenvednek alacsony vérnyomástól, elővigyázatosnak kell lenniük a fogyasztásával, mivel a csalán tea csökkentheti a vérnyomást. Ezen véralvadásgátló gyógyszereket szedése esetén, előzetesen konzultálniuk kell orvosukkal, mivel a gyógynövény hatóanyagai befolyásolhaták a véralvadásgátló hatását.
A gyógynövény lehetséges mellékhatásai közé tartoznak a bőrkiütések, a viszketés és az égető bőrirritáció. Amennyiben allergiás reakciókat tapasztal, hagyja abba a tea fogyasztását.
Vizelethajtó, erősítő, reuma esetén gyulladás gátló.
A csalánlevél teája vizelethajtó, erősítő, reuma esetén gyulladás gátló.